2019. augusztus 12-én a Duna Palota Színháztermében került sor a Magyar Kézművesség – 2019 valamint II. Rákóczi Ferenc és kora – kézműves szemmel című pályázat ünnepélyes eredményhirdetésére, kiállításának hivatalos megnyitójára.
A program Ambrus Károly népzenész műsorával kezdődött, aki tárogatón játszott ismert kuruc nótákat és népszerű népdalokat a jász-kunság dallamkincséből. Előadását követően alapítványunk nevében Farkas Zsuzsanna tűzzománcos köszöntötte az esemény résztvevőit abból az alkalomból, hogy 6. alkalommal kaptunk lehetőséget a Duna Palotában a kézművesség mai magyar értékeinek bemutatására.
A vendégeket Dr. Bába Szilvia, a Duna Palota művészeti és operatív igazgatója üdvözölte, majd köszöntőt mondott Dr. Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes, László Sándor, a BKIK Kézműves Tagozat elnöke és Németh László, az IPOSZ elnöke. A kiállítást Németh László, az IPOSZ elnöke nyitotta meg.
A beszédeket követően a Metzker Kamaraegyüttes (Prokob Györgyi furulya, Görög Anna furulya, Tóth Erzsébet gordonka, Metzker Pál mélyhegedű és Metzker Péter zongora) "Régi magyar táncok" válogatás a Kájoni vietoris kódexből, Lőcsei tabulatúrás könyvből és a Virginal könyvből című műsorát élvezhette a jelenlevő közönség.
A program következő részeként Fábry Zoltán, az AMKA elnöke ismertette a Kristály Kézműves Vándordíjról a kiállítók részvételével helyben tartott szavazás eredményét. Eszerint a Vándordíjat a Koncz Károlyné vezette tiszafüredi Vackor Varroda birtokolhatja egy évig.
A pályázat hivatalos eredményhirdetése előtt a Kalocsa Jövőjéért Egyesület a város elismeréseként és kézimunkájuknak a helyi Zárda templomnak történt felajánlásáért ajándékdobozt ajánlott fel a Kalocsai Csoport tagjainak: ifj. Kripta Istvánné népi iparművész tervezőnek és Czár Istvánné hímzőnek. Az elismeréseket Pécsi Vivien, az egyesület tagja megbízásából Gál Anna, az AMKA titkára adta át.
Dr. Györgyi Erzsébet, a Kiss Áron Játék Társaság elnöke emléklappal és ajándékkötettel ismerte el a babakészítők (Berszánné Román Erzsébet Magyar Kézműves Remek-díjas nemezelő népi iparművész, Gattyán Ágnes textilműves népi iparművész, a Molnárné Riskó Erzsébet népi iparművész, gyémántkoszorús mester vezette Keszthelyi Babavarró Klub munkáját.
Ezt követően került sor a néprajkutatókból és iparművészekből álló zsűri javaslata alapján a pályázat eredményhirdetésére és elismerések átadására.
A pályázat díjazott alkotói a díjazás sorrendjében:
- Gisztl Anna Magyar Örökség-, Magyar Kézműves Remek- és Gránátalma-díjas budapesti ruhatervező és Bánky Zsuzsanna Arany okleveles, Magyar Kézműves Remek-díjas budapesti gyöngyékszer-készítő
- Sasvári János szügyi bútorfaragó és -festő népi iparművész
- Ormos Márta budapesti kéziszövő
- Rónaszegi János budapesti tűzgrafikus
- Bácsné Balla Gyöngyi Magyar Kézműves Remek-díjas budapesti viseletkészítő népi iparművész
- Mikes Lajos budapesti fafaragó népi iparművész
- Kőkuti Tímea veszprémi férfiruha-készítő (Méretes Szabó Kft.)
- Kamocsay Judit budapesti Magyar Kézműves Remek-díjas szövő népi iparművész
- Ország Lászlóné Dékány Katalin Magyar Kézműves Remek-díjas és Mesterremek-díjas kunszentmártoni lószőrékszer-készítő lószőrékszer-készítő népi iparművész
- Bogdán Erzsébet Magyar Kézműves Remek-díjas sárospataki hímző népi iparművész
- Czupp Pál Príma-díjas kunhegyesi fafaragó népi iparművész
- a tiszafüredi Vackor Varroda - Koncz Károlyné vezetésével
- Majorné Szabó Ildikó kaposvári tojásfestő népi iparművész
- Tomó Zsolt érsekcsanádi pintér népi iparművész, a Bajai Kézműves Egyesület tagja
- Simon Edit gyenesdiási keramikus, fazekas népi iparművész
- Mánya János Magyar Kézműves Remek-díjas zirci fafaragó
- Elek Tímea Jolán Magyar Kézműves Remek-díjas mezőtúri szövő
- a rákóczifalvi Macimúzeum
- a budapesti Világ Világossága Kézműves Műhelyház Dr. Sebestyén Ibolya vezetésével
- az Alkotó Kulturális Kör Tótvázsony Egyesület Nagy Gellértné vezetésével; művészeti vezető: Szuperné Bohus Judit Gránátalma-díjas népi iparművész
- Dékány-Szabó Ildikó nagypalli csuhéfonó
- a győri Kovács Margit Iparművészeti Szakgimnázium és Szakközépiskola Üveg műhelye Farkas Vajk üvegművész és Jakus Tamás formatervező vezetésével
- a győri Kovács Margit Iparművészeti Szakgimnázium és Szakközépiskola Fazekas műhelye Gyarmathi Zsuzsa és Nagy Attila vezetésével
- Horváth Rita bajai bőrdíszműves, a Bajai Kézműves Egyesület tagja.
A díjazottak és a kiállítás minden résztvevője megkapta A Magyar Kézműves Alapítvány merített papírból készült elismerő oklevelét és A Mi Otthonunk lakberendezési magazin 1-1 példányát.
A díjak, elismerések átadása után Fábry Zoltán méltatta II. Rákóczi Ferenc jelentőségét a magyar történelemben.
Fábry Zoltán, az AMKA új elnöke megköszönte Gergely Imre, az AMKA korábbi elnöke és felesége, Gergely Andrea elmúlt 25 évben az alapítvány érdekében végzett áldozatos és eredményes munkáját.
A kiállítás rendezői voltak: Haris Mária, R. Nagy Erika, Ágoston Zsolt, Lukács Gábor, Fábry Zoltán és Kóté Lászlóné.
A kiállítás előkészítésében közreműködtek: Haris Mária, Gál Anna, R. Nagy Erika, Azary Andrea valamint Ágoston Barnabás és ifj. Ágoston Zsolt.
A kiállítás anyagáról A Magyar Kézművességért Alapítvány keménytáblás kivitelű háromnyelvű fotóalbumot adott ki, amelyben a kiállításra bekerült minden résztvevő 1-1 alkotásának színes tárgyfotója szerepel. A tárgyfotókat és az enteriőr képeket Mátyus László Készítette, a kiadványt Gál Anna és Haris Mária szerkesztette. Az album a balatonfűzfői Tradeorg Nyomdában készült.
A kiállítás és a megnyitó fotói Mátyus László munkái.
Válogatás a sajtómegjelenésekből:
www.iposz.hu/aktualis-hireink/ii-rakoczi-ferenc-es-kora-a-duna-palotaban
https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=NBFB-hlkZ30
https://magyarnemzet.hu/kultura/kezmuves-tarlat-mutatja-be-ii-rakoczi-ferencet-es-korat-7205249/
https://nullahategy.hu/kezmuves-tarlat-mutatja-be-ii-rakoczi-ferencet-es-korat/
Gál Anna összefoglalója