A Betlehemi jászol pályázatról

Hazánk a többi Közép-kelet európai országgal együtt 1993-ban kapott először meghívást Rómába, az akkor már 18. alkalommal megrendezett 100 jászol című nemzetközi kiállításra. A magyar betlehemek bemutatkozá-sának megszervezésére Alapít-ványunk kapta (és azóta is kapja) a felkérést a Vatikáni Nagykövetségtől. A hazai alkotások sikere és a kiállítás megnyitóján részt vett alkotók lelkes beszámolója inspirálta az Alapítványt, hogy itthon is rendezzen e témában kiállítást.
Az első tárlat előkészítése során kerültünk kapcsolatba a Budai Ciszterci Szent Imre Plébániatemplommal, Brückner Ákos Előd atyával, akitől azt is megtudhattuk, hogy az 1940-es években egy ciszterci szerzetes professzor, dr. Schwartz Elemér kezdeményezett utoljára hazánkban betlehem-építő mozgalmat.
A Betlehemi jászol címmel 1994 óta évente megrendezett kiállításaink ennek a két eseménynek, illetve hagyománynak a felújítását, ápolását, továbbvitelét is jelentik.
A bemutatásra kerülő alkotások Jézus születéséhez kapcsolódnak: a betlehemi
jelenetet vagy annak szereplőit ábrázolják, a felelevenítik a betlehemezés hagyományát, illetve idén először, az advent, a karácsonyi ünnepkör tárgyai és díszítő elemei is megjelennek. A kiállításra kerülő munkák természetes alapanyagok (többek között fa, agyag, csuhé, szalma, gyékény, vessző, termények, textil, bőr, papír, fémek, üveg, kő, mézeskalács) felhasználásával, különböző technikák (pl. faragás, kerámia-formázás, csuhé-, szalma- és vesszőfonás, szövés, hímzés, foltvarrás, nemezelés, batikolás, faintarzia-készítés, tűzzománcozás, ikon- és olajfestés, gravírozás, hajtogatás stb.) alkalmazásával készülnek.

A pályázatokra a különböző művészeti ágak képviselői: művészi kézművesek, népművészek, képző- és iparművészek, amatőrök egyaránt jelentkeznek, és a kiállítók között minden évben örömmel találkozhatunk határon túli magyar alkotókkal is. A pályázók között hivatásos alkotók, Népi Iparművészek, A Népművészet Mestere címmel rendelkező kézművesek; az amatőrök között óvodások, diákok, óvónők, pedagógusok, fogyatékkal élő emberek, nyugdíjasok és olyan új alkotók is bemutatkoznak, akik a felhívást olvasva kezdtek betlehem-készítésbe. Évről évre megnyugtató látni, hogy az érdeklődés nem csökken, a pályázat résztvevőinek száma minden évben kétszáz körül mozog.
Kiállítás-sorozatunk eddigi rendezvényeinek a Budai Ciszterci Szent Imre Plébániatemplom, a József Attila Gimnázium, a Magyarok Háza, a Pataky Művelődési Központ, a Magyar Kulturális Alapítvány székháza, a Néprajzi Múzeum és 2005 óta a Magyar Mezőgazdasági Múzeum adott otthont.
A kiállítás anyagáról az Alapítvány 2002 óta minden évben háromnyelvű színes fotóalbumot jelentet meg.
Kiállítási évek a helyszínekkel:
1994 Budai Ciszterci Szent Imre templom és a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium
1995 Magyarok Világszövetsége Székháza
1996 Magyarok Világszövetsége Székháza
1997 Magyarok Világszövetsége Székháza
1998 Magyarok Világszövetsége Székháza
1999 Magyarok Világszövetsége Székháza
2000 Magyarok Világszövetsége Székháza
2001 Magyarok Világszövetsége Székháza
2002 Magyar Kultúra Alapítvány Székháza
2003 Néprajzi Múzeum
2004 Pataky Művelődési Központ
2005 Magyar Mezőgazdasági Múzeum
2006 Magyar Mezőgazdasági Múzeum