Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


21. Betlehemi jászol kiállítás

bet21_megnyito_001.jpgA 21. Betlehemi jászol kiállítás megnyitója 2014. december 5-én 14 órakor vette kezdetét a Néprajzi Múzeum aulájában.

A Metzker Kamaraegyüttes (Tóth Erzsébet – gordonka, Metzker Pál – hegedű, Préda László – trombita, Simon Bence – gitár) előadásában Vivaldi, Marchesi és Gruber műveiből összeállított műsort hallhattunk, majd ezt követően Farkas Zsuzsa, az Alapítvány képviseletében üdvözölte a megjelenteket, köztük Szörényi László volt római nagykövetet, akinek ötlete alapján indítottuk 21 évvel ezelőtt a hazai Betlehemi jászol kiállítás-sorozatot.

A vendégeket a Néprajzi Múzeum képviseletében Szelják György, a Múzeum Kommunikációs Főosztályának vezetője üdvözölte. Köszöntőt mondott Szalay-Bobrovniczky Alexandra, Budapest főpolgármester-helyettese, Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke és László Sándor, a BKIK Kézműipari Tagozatának alelnöke. A kiállítást Brückner Ákos Előd ciszterci plébános és Beke Márton, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közművelődési Főosztályának vezetője nyitotta meg.

bet21_vert.jpg

Ezt követte az eredményhirdetés és díjátadás. A pályázat díjazási listája a néprajzutatókból, iparművészekből, a múzeum munkatársából és a Ciszterci Egyházközség képviselőjéből álló zsűri javaslata alapján készült.

A díjazott alkotók díjazási sorrendben:

a keszthelyi Goldmark Károly Művelődési Központ idén 40 éves Kerámia Szakköre - Simon Edit keramikus, fazekas népi iparművész vezetésével

a Zalai Csipkeműhely és két egyéni pályázójuk: Pacsai Gézáné és Fülöpné Sipos Ildikó népi iparművész, a Műhely vezetője

Szabó Gyula budapesti ruhakészítő kézműves

Kanyó Alfonzné litkei csuhéfonó

Kovács Klára Valéria budapesti művészi tűzzománc festő

Lengyel Beáta budapesti viseletkészítő mester

Liget Ervinné szolnoki gyöngyfűző népi iparművész

Kolozsvári Antalné pátyi csuhébábkészítő

Nemes Ferenc szigetújfalui faragó népi iparművész

Finta Mihályné sióagárdi hímző

a budapesti Dr. Török Béla Speciális Szakiskola szövő osztálya - Burgya Ilona és Csát Rita vezetésével

Dr. Sturcz Zoltánné budapesti mézeskalácsos

Gy. Kamarás Katalin budapesti keramikus népi iparművész, a Népművészet Mestere

a budapesti Törökvész úti Kézműves Óvoda Nyuszi csoportja - Ajtai Lászlóné és Marsi Fruzsina vezetésével

Pusztainé Borbás Enikő pásztói fazekas

az ELTE Bárczi Gusztáv Gyakorló Általános Iskola és Gyógypedagógia Módszertani Intézmény 3.a osztálya - Bajnokné Gronski Kata és Takácsné Kiss Anikó vezetésével

a hevesi Csillagvirág Népművészeti Egyesület - Pataki Miklósné népi iparművész, a Népművészet Mestere és Csintalan Jánosné szűrkészítő

Deák Ildikó bakonykúti agyagműves

Pokomándy Zsuzsanna hódmezővásárhelyi foltvarró, ikonfestő

Gora Zoltán dávodi géplakatos, hegesztő

Fülöp Margó budaörsi babakészítő mester

M. Sarlós Erzsébet budakeszi szobrász

a szentendrei „4kéz-művek” - Gubola Andrea és Puskás Erika

a csongrádi GROTTA Alapfokú Művészeti Iskola kézműves csoportja - Boneczné Bakó Anikó vezetésével

Rákóczi Virág piliscsabai népi bőrműves és nemezkészítő oktató

Cz. Budai Katalin bakonynánai bútorfestő népi iparművész

Bocsi Éva salgótarjáni népviseleti baba-készítő népi iparművész

a hajdúdorogi Szent Bazil Oktatási Központ Szent Bazil Alkotóköre Monostory Viktória vezetésével

a tatabányai Szent Margit Általános Iskola tanulócsoportja

Solymosi Józsefné tárnoki csuhéfonó

Feketéné Papp Éva kiskunfélegyházi zománcműves

Lakatos József mezőkeresztesi fafaragó

Gránásy Anna pomázi üvegcsiszoló

Szerdahelyiné Lőrincz Nóra szigetszentmártoni babavarró

Szomor Ferencné tatabányai csuhébaba-készítő

Fekete Ildikó alcsútdobozi hímestojás-festő

a királdi Művésztanya - Pálmai Ilka vezetésével

a budapesti Brummogó Bábszakkör - Vámosiné Vitáris Márta vezetésével

 

Brückner Ákos Előd atya ajándékait a következő alkotók vehették át:                                      

Ercsei Lenke ceglédi fazekas, a debreceni Gubanc nemezműhelyből - Molnár Szilvia és Bán-Szabó Edit, Győrfi Mátyás tárnoki intarzia-készítő, Kapusiné dr. Wollein Mária székesfehérvári festő, a veresegyházi Kéz a kézben Óvoda Csodafa csoportja, Kiss Ferenc 87 éves gobelin hímző Balatonfűzfőről, Kovács Ernő taksonyi fafaragó, Martineczné Kiss Márta budapesti fazekas népi iparművész és a bicskei Szent László Általános Iskola I. osztálya - Barnaföldi Rebeka Sára vezetésével                                         

A kiállítás minden résztvevője díszes, merített papírra készült oklevelet kapott, valamint megkapta az A Mi Otthonunk lakáskultúrával foglalkozó magazin1-1 példányát; a díjazottak pedig az MV Iparos Újság legfrissebb számát is.

 

A kiállítás főrendezője: Mayer Róbert volt. bet21_borito.jpgA kiállítás előkészítésében és megvalósításában részt vett: Kóté Lászlóné, Haris Mária, R. Nagy Erika, Gergely Andrea, Gál Anna, Fábry Zoltán, Proszenyák Ferenc, Szabó Endre és Szabó Márti, a múzeum részéről: Bodnár Kata, Koltay Erika, Nágel Edith, Szojka Emese és Kemény Márton.

Az album fotósa Nagy Balázs, szerkesztője Gergely Imre, képszerkesztője Gergely Andrea. A kiadvány a Tradeorg nyomdában készült.

A megnyitó és a kiállítás fotóit Mátyus László készítette.

 

A kiállítás fő támogatói voltak:

 

bet21_tamogatok.jpg

 

A mappában található képek előnézete 21. Betlehemi jászol pályázat - díjazott galéria